Interrail-junareitit

Miten matkustat A:sta B:hen.
Tärkeät matkareitit selitetään.

Kotisivu > Interrail-junareitit

Opi matkustamaan paikasta A paikkaan B

Joillakin Interrail-reiteillä tarvitset paikkavarauksen. Sama koskee myös yöjunia. Usein on mahdollista välttää varauksia edellyttäviä junia. Se voi aluksi vaikuttaa uuvuttavalta, mutta kun olet lukenut seuraavat esimerkit, sumu hälvenee.

Suosittelen reitin tarkistamista seuraavasti:

  1. Etsi junayhteys aikataulutyökalulla.
    Voit tehdä tämän esimerkiksi Interrail-sovelluksessa. Se näyttää, onko haluamallasi yhteydellä varausta vaativa juna.
    Deutsche Bahnin aikataulutiedot yhdessä rail.cc-sivuston junatyyppejä koskevien tietojen kanssa ovat myös hyviä. Pieni kokemus on kuitenkin hyödyksi.
  2. Jos sinulle näytetään junia, jotka edellyttävät varauksia, voit yrittää luoda toisen reitin Deutsche Bahnin työkalun avulla. Etsi vaiheita – ei koko reittiä. Poistamalla junatyyppien valinta ja lisäämällä kiertoteitä.
  3. Osta istumapaikkavarauksia: monet varaukset voi ostaa suoraan Interrail-sovelluksesta. Tai noudata rail.cc-sivuston ohjeita, sillä rautatieyhtiöt myyvät usein varauksia suoraan.

Tärkeää: älä masennu. Aina on vaihtoehtoja, joita et ehkä näe ensi silmäyksellä, mutta sitä vartenhan minä olen täällä. Käydään nyt läpi muutama esimerkki.

Fred

Hei, olen Fred. Interrail-reittien asiantuntija. Selitän, miten matkustaa kevyesti tärkeimmillä reiteillä. Vältä ylimääräisiä kustannuksia. Se on toiminut täsmällisesti. Siksi minua kutsutaankin Interrail-nörtiksi.

Amsterdam - Pariisi

Junareitillä Amsterdamista Pariisiin voit matkustaa hyvin nopeasti suoralla Thalys-junalla. Paikkavaraukset maksavat kuitenkin alkaen 20 euroa. Intercity-alueen junat ovat maksuttomia, mutta matka-aika on kaksi kertaa pidempi.

Juna-aikataulu

Suoralla Thalys-junalla

Amsterdam alkaen 09:15
Pariisiin saapuminen 12:39

 

ILMAN paikkavarausta

Amsterdam alkaen 10:28
Antwerpen saapuu 12:16

Antwerpen, lähtö klo 12:25
Charleroi Sud saapuu 14:06

Charelroi Sud alkaen 14:35
Maubeuge saapuu 15:23

Maubeuge alkaen 15:42
Paris Nord saapuu 17:41

Yksityiskohdat

Varausvaatimus:
KYLLÄ nopeasta yhteydestä.

Junatyyppi, johon liittyy varausvelvollisuus:
Thalys

Osta varaus osoitteesta
Interrail.eu
ACPRail
B-Europe

Matka-aika varauksen kanssa:
3:25 tuntia

Kustannukset:
2. luokka: noin 20 EUR
1. luokka: noin 30 EUR

Reitti ilman varausta:
KYLLÄ on mahdollista.

Matka-aika ilman varausta:
7:15 tuntia

Pariisista Barcelonaan

Pariisista Barcelonaan pääset suoralla TGV-junalla. Tarvitset kuitenkin kalliin paikkavarauksen. Mielenkiintoisempi vaihtoehto on ottaa yöjuna Pariisista Pyreneiden keskellä sijaitsevaan Latour de Caroliin. Sieltä pääset alueellisella junalla Barcelonaan.

Juna-aikataulu

Suoralla TGV-junalla

Pariisi Gare de Lyon alkaen 10:14
Barcelona Sants saapuminen 16:54

 

PRICELESS yöjunalla

Paris Austerlitz alkaen 21:14
Latour de Carol saapuu 09:12

Latour de Carol alkaen 10:44
Barcelona Sants saapuu 13:54

Yksityiskohdat

Varausvaatimus:
KYLLÄ nopeasta yhteydestä.

Junatyyppi, johon liittyy varausvelvollisuus:
TGV

Osta varaus osoitteesta
Interrail.eu
ACPRail
Ranskassa tai Espanjassa sijaitsevalla asemalla

Matka-aika varauksen kanssa:
6:40 tuntia

Kustannukset:
2. luokka: noin 30 EUR
1. luokka: noin 45 EUR

Halpa reitti yöjunalla:
KYLLÄ Latour de Carolin kautta
Varaukset: Istumapaikka 10 EUR / sohvapöytä alkaen 22 EUR.

Matka-aika yöjunalla:
17 tuntia

Mikä on Interrail-lippu ?

Interrail on junapassi, jolla voit matkustaa 33 Euroopan maassa. Yksi lippu kaikkiin maihin. Yksinkertainen ja joustava.

Interrail on saatavana eri versioina: lyhyelle matkalle Euroopan pääkaupunkien kautta. Tai kuukauden mittaiselle matkalle pohjoisesta etelään ja idästä länteen. Löydät kaikki lippuvaihtoehdot tältä yleiskatsaussivulta.

Huom:

  • Joihinkin juniin on tehtävä ylimääräinen paikkavaraus. Nämä ovat yleensä suurnopeusjunia. Tämä voidaan kuitenkin usein välttää. Fred selittää, miten tämä toimii.
  • yöjunassa sinun on varattava nukkumapaikka tai istuin, mutta säästät vastineeksi yön hostellissa tai hotellissa.
  • Interrail ei ole voimassa asuinmaassasi. Sinulla on kuitenkin yksi vapaa ulosmeno (lähtevä) ja yksi vapaa sisäänmeno (saapuva). Voit käyttää esimerkiksi junayhtiöiden säästöhintoja.

Mistä ostaa Interrail ?

Voit ostaa Interrailin suoraan Interrailin virallisilta verkkosivuilta. Voit hankkia Interrail-lippusi mobiililippuna Interrail-sovelluksesta. Yksinkertainen ja turvallinen.

Missä maissa Interrail on voimassa ?

Alankomaat, Belgia, Bosnia ja Hertsegovina, Bulgaria, Espanja, Irlanti, Italia, Itävalta, Kreikka, Kroatia, Kosovo, Kroatia, Latvia, Liettua, Luxemburg, Makedonia, Monaco, Montenegro, Norja, Portugali, Puola, Ranska, Romania, Ruotsi, Saksa, Serbia, Slovakia, Slovenia, Suomi, Sveitsi, Tanska, Tšekki, Turkki, Unkari, Viro ja Yhdistynyt kuningaskunta.

FI | DE | DK | EN | ES | FR | IT | PL | SE